OFFICERS

Karson Turner

President

Nick Maddox

Leon County

 

 

President Elect

Melissa McKinlay

Palm Beach County

M. McKinlay

First Vice President

Ralph Thomas

Wakulla County

 

 

Second Vice President

Lee Constantine

Seminole County

C. Constance

Immediate Past President

Karson Turner

Hendry County

 

BOARD OF DIRECTORS

 

The FAC Board of Directors comprised of one county commissioner from each state senate district (40), five executive officers, six county commissioners appointed at-large, and the past presidents of the Association. In addition, the chairpersons or designees of the Florida Counties Foundation, Florida Association of Counties Trust, Florida Local Government Investment Trust, Florida Local Government Finance Commission, if county commissioners, shall be full voting members of the Board of Directors.

 

 

District 1 - ROBERT BENDER

Escambia County

 

District 2 - JOHN T. HAWKINS, III

Washington County

 

District 3 -  RICKY JONES

Franklin County

 

District 4 - THOMAS FORD

Nassau County

 

District 5 - JOHN MEEKS

Levy County

 

 District 6 - JU'COBY PITTMAN

Duval County 

 

District 7 - DONALD O'BRIEN

Flagler County

 

District 8 - KEN CORNELL

Alachua County

 

District 9 - BARBARA GIRTMAN

Volusia County

 

District 10 - JACK MARIANO

Pasco County

 

District 11 - JERRY DEMINGS

Orange County

 

District 12 - MICHELLE STONE

Marion County

 

District 13 - EMILY BONILLA

Orange County

 

District 14 - BILLIE WHEELER

Volusia County

 

District 15 - VIVIANA JANER

Osceola County

 

District 16 - MIKE WELLS

Pasco County

 

District 17 - PETER O’BRYAN

Indian River County

 

District 18 - LES MILLER

Hillsborough County

 

District 19 - JANET LONG

Pinellas County

 

District 20 - KATHRYN STARKEY

Pasco County

District 21 - PATRICIA KEMP

Hillsborough County

 

District 22 - JOHN HALL

Polk County

 

District 23 - NANCY DETERT

Sarasota County

 

District 24 - CHARLIE JUSTICE

Pinellas County

 

District 25 - CATHY TOWNSEND

St. Lucie County

 

District 26 - TERRY BURROUGHS

Okeechobee County

 

District 27 - BRIAN HAMMAN

Lee County

 

District 28 - MICHAEL SWINDLE

Hendry County

 

District 29 - MARY LOU BERGER

Palm Beach County

 

District 30 - DAVID KERNER

Palm Beach County

 

District 31 - MACK BERNARD

Palm Beach County

 

District 32 - BEAM FURR

Broward County

 

District 33 - MICHAEL UDINE

Broward County

 

District 34 - NAN RICH

Broward County

 

District 35 - STEVE GELLER

Broward County

 

District 36 - SALLY HEYMAN

Miami-Dade County

 

District 37 - REBECA SOSA

Miami-Dade County

 

District 38 - AUDREY EDMONSON

Miami-Dade County

 

District 39 - HEATHER CARRUTHERS

Monroe County

 

District 40 - DANIELLA LEVINE CAVA

Miami-Dade County

 

AT-LARGE APPOINTMENTS

ANTHONY O. VIEGBESIE

Gadsden County

 

LARRY HARVEY

Putman County

 

ANTHONY ADAMS

Lafayette County

 

BETSY BENAC

Manatee County

 

WILLIAM "BILL" TRUEX

Charlotte County

SAM PARKER

Santa Rosa County

 

PAST PRESIDENTS

CHRIS CONSTANCE

Charlotte County

2017 -18

KATHY BRYANT

Marion County

2016 - 17

BARBARA SHARIEF

Broward County

2015 -16

 

 

BRYAN DESLOGE

Leon County

2012 - 14

DOUG SMITH 

Martin County

2011 - 12

JOHN MANNING 

Lee County

1997 - 98

 

 

 

 

AFFILIATE REPRESENTATIVES

FACT Representative

GARRY BREEDEN

Sumter County

FCF Representative

SEAN PARKS

Lake County

FLGIT Representative

KEN WELCH

Pinellas County

FLGFC Representative

NICOLE JOVANOVSKI

Sarasota County

 

FAC Staff

Virginia "Ginger" Delegal

Executive Director

Emily Anderson

Board Liaison